Posted in Math 4, My Creations

Making marshmallow treats

I made delicious marshmallow treats all by myself.  I had giant marshmallows that I dipped in melted semi-sweet chocolate nibs, topped with almond shreds.  I had $20.00 budgeted to buy ingredients.  I searched online for the prices of the ingredients I required for my recipe.  I thought it would be $17.00 based on my research.  In fact, I was able to get twice as much of the ingredients I needed for only $12.03…I am a bargain shopper!  I bought 7 ingredients total:  two bags of Rice Krispie cereal, two bags of marshmallows, a carton of almond milk, one pound of butter, and one bag semi-sweet chocolate nibs.  I gave the cashier a $20.00 bill and I got back $7.97 in change (a $5 bill, 2 $1 bills, 3 quarters, two dimes and 2 pennies).  I saved $4.97 on actual groceries compared to my estimate and I have enough ingredients to make another batch.  I made ten treats in with ingredients that cost half of $12.03, which means ten treats costs $6.01 and 1/2 cent.  I can make twenty treats for the price of $12.03.

Advertisements

Author:

Hi, my name is Ella. I love my amazing family and my two adored feline companions, Soxs and Rocket. As you read the posts I publish, you get insights on my homeschool life and many other fascinating wonders and captivating facts.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s